Hloubkové vibrační zhutňování je metoda zlepšení základové půdy, která zvyšuje ulehlost nesoudržných hrubozrnných zemin pomocí hloubkového vibrátoru. Tato metoda, kterou vyvinul Keller ve třicátých letech minulého století, byla od té doby využita i v České republice na mnoha projektech.
Běžné využití
Proces
Vibrátor zavěšený na pásovém nosiči (nebo jeřábu) je za pomoci vibrací, přítlaku nosiče a vodního výplachu zapouštěn do podloží. Energie z vibrací snižuje „soudržnost“ mezi zrny zeminy a dochází tak k jejich přeskupení do těsnějšího uložení. Kolem vibrátoru se tvoří trychtýřovitá prohlubeň, která se z povrchu zasypává štěrkopískovým zásypem, aby se doplnilo vzniklé snížení objemu zeminy. Zhutňování probíhá zdola nahoru. Postupně se přidává více štěrkopískového zásypu, který je v jednotlivých krocích hutněn povytahováním a zapouštěním vibrátoru až po dosažení povrchu terénu.
Požadovaná hloubka zlepšení základové půdy je stanovena individuálně pro každý projekt.
Vibrační soupravy jsou vybaveny integrovaným palubním systémem sběru dat. Tato data, jako je dosažená intenzita elektrického proudu, rychlost zdvihu vibrátoru nebo hloubka lze poté zaznamenat a zobrazit v reálném čase společně se stanovenými cílovými hodnotami na monitoru obsluhy v kabině stroje. Tímto způsobem může obsluha stroje opravit jakékoli odchylky přímo během procesu provádění, aby bylo dosaženo požadavků projektu.
Výhody
Kontrola kvality
Vibrační zařízení, které používáme, je navrženo a vyrobeno našim vlastním firemním výrobcem výhradně pro použití společnostmi koncernu Keller. Interní software pro řízení kvality výroby umožňuje shromažďovat a analyzovat data v reálném čase a ověřit stav prováděného (probíhajícího) zlepšování základové půdy.
Během procesu hutnění se automaticky zaznamenává celá řada výrobních parametrů jako je hloubka, spotřeba energie (el. proud), aktivační (tlaková) síla, pohyb (posuv) vibrátoru, datum a čas i číslo prvku.
K ověření výrobních parametrů zlepšení zemin v podzákladí lze také použít polních zkoušek (testovacích polí) spolu se statickými zatěžovacími zkouškami, resp. zkouškami deformačních parametrů vylepšené základové půdy.